Położnictwo
Prowadzenie ciąży
- prowadzenie ciąży fizjologicznej i powikłanej zgodnie ze standardami opieki położniczej
- nieinwazyjne testy prenatalne DNA płodu z krwi Matki- od 10 tc: test VERACITY– wynik to DNA (kariotyp) płodu z wykluczeniem mutacji genetycznych oraz płeć płodu
- badania ultrasonograficzne w ciąży:
– ultrasonografia szyjki macicy, przezpochwowe badanie, profilaktyka porodu przedwczesnego, również z wykorzystaniem metod elastograficznych
– USG 3D ciąży na każdym etapie ciąży, z wydrukiem zdjęć, najdokładniejsze zdjęcia możemy uzyskać od około 24-34 tc - badania nosicielstwa GBS- paciorkowca z przedsionka pochwy i okolic odbytu
- badanie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową – posiewy z szyjki macicy i cewki moczowej
- biocenoza pochwy
- posiewy bakteryjne i grzybicze
- indywidualne przygotowanie do ciąży przez wyspecjalizowaną rehabilitantkę uroginekologiczną (rehabilitacja)
Prowadzenie i wsparcie:
- ciąży powikłanej niedoczynnością tarczycy przy współpracy z endokrynologiem (endokrynologia)
- ciąży powikłanej nadciśnieniem tętniczym
- ciąży powikłanej cukrzycą ciążową
- ciąży powikłanej otyłością
- ciąży powikłanej obciążonym wywiadem położniczym
- ciąży z krwawieniami z dróg rodnych
- ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym
ciąży powikłanej infekcjami
Opieka i badanie poporodowe:
- kontrola poporodowa
- antykoncepcja dla karmiących
- problemy z laktacją
- zapalenie piersi
- poporodowy zespół luźnej pochwy
- estetyka okolic intymnych po porodzie, stan po nacięciu i pęknięciu krocza- zabiegi naprawcze krocza, ponowne zeszycie pochwy
- wysiłkowe nietrzymanie moczu
- laseroterapia pochwy
- dla każdej pacjentki po porodzie drogami natury oraz po cięciu cesarskim zalecana jest bezwzględnie konsultacja u fizjoterapeutki uroginekolgocznej
Badanie jest nieinwazyjne, wykonywane w trakcie każdej wizyty u ciężarnej, ze szczególnym uwzględnieniem badania płodu jak i funkcji łożyska. Jest to badanie wykorzystywane również do różnicowania ciąży pozamacicznej na wczesnym etapie ciąży, jak również służy jako czułe narzędzie do wykrywania cech porodu przedwczesnego zagrażającego. Stanowi bezpieczne narzędzie do monitorowania dobrostanu płodu.
KTG to inaczej kardiotokografia, czyli badanie polegające na monitorowaniu serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Tak naprawdę badanie kardiotokograficzne składa się z dwóch badań: tokografii oraz kardiografii. Na czym polegają te dwa badania? Kardiografia polega na ciągłej rejestracji czynności serca płodu za pomocą elektrokardiografu lub sondy ultrasonograficznej, dzięki której można ocenić czynność skurczowo-rozkurczową serca płodu. Tokografia jest natomiast rejestracją czynności skurczowej macicy.
Rejestracja ta może odbywać się poprzez czujnik zewnętrzny, który umieszczany jest na brzuchu ciężarnej kobiety. Rejestracja czynności skurczowej macicy jest też możliwa dzięki ocenie zmiany ciśnienia wewnątrz jamy macicy, co mierzone jest za pomocą cewnika. Rutynowo KTG wykonuje się u każdej ciężarnej pod koniec ciąży.
Monitorowanie powinno się jednak rozpocząć już w drugim trymestrze, jeżeli:
- matka czuje tylko niewielkie ruchy dziecka lub w ogóle ich nie czuje
- ciężarna przeszła uraz brzucha
- w przypadku krwawień z pochwy
- w przypadku kobiet w ciąży mnogiej
- ciężarna choruje na: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze
- u dziecka wykryto wadę serca
- w przypadku komplikacji i zagrożenia ciąży oraz porodu
TESTY PRENATALNE VERACITY
VERACITY to dokładne, przystępne cenowo i szybkie badanie prenatalne nowej generacji służące wykrywaniu aneuploidii chromosomów i mikrodelecji u płodu. Badanie jest odpowiednie dla ciąż pojedynczych i bliźniaczych i może być wykonywane już od 10 tygodnia ciąży. Jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i płodu, a do jego przeprowadzenia niezbędna jest jedynie próbka krwi ciężarnej kobiety (pobrana jak do normalnego badania krwi).
Czułość, swoistość i niezawodność VERACITY została potwierdzona w trzech badaniach walidacyjnych, w ramach, których analizie poddano setki próbek.
Jak wykonać badanie prenatalne VERACITY?
1. Badanie może być wykonywane już od 10 tygodnia ciąży.
2. Szczegóły należy omówić z lekarzem prowadzącym.
3. Lekarz lub pracownik laboratorium pobiera próbkę i wysyła ją do analizy.
4. W ramach badania z krwi izolowane jest cfDNA.
5. Wyniki można odebrać u lekarza w ciągu kilkunastu dni.
6. Niezwłocznie po uzyskaniu dostępu do wyników lekarz kontaktuje się z pacjentką/pacjentami celem ich omówienia.
Zapewniamy konsultacje z położną oraz edukację przedporodową w formie cyklu spotkań indywidualnych.
EDUKACJA PRZEDPORODOWA
Nie możesz się doczekać kiedy Twoje dziecko pojawi się na świecie. Jednocześnie bardzo boisz się porodu. Mamy dla Ciebie niespodziankę! Jest na to sposób. Wiedza! Jeśli będziesz przygotowana, będziesz znała swoje prawa, wiedziała co Cię czeka i jak postępować w czasie porodu – pokonasz lęk i ucieszysz się, że „to już”. Zaufaj doświadczeniu naszych położnych i położników. Krok po kroku doprowadzą Cię do szczęśliwego rozwiązania.
Psychologia:
Twój lek przed porodem nie jest dla nas zaskoczeniem. Większość kobiet czuje paniczny strach. Jedne, bo nigdy jeszcze nie rodziły, inne, bo już wiedzą jak to jest i miały, przykre doświadczenia. W takiej sytuacji prawdziwe wsparcie jest niezwykle potrzebne. Poród to przełomowa chwila w życiu Twojego dziecka. Musisz się więc do niej dobrze przygotować, bo strach może zaszkodzić i Tobie i Maleństwu, dlatego tak ważna jest edukacja przedporodowa. Rzetelna edukacja! Nie czytaj internetowych opowieści, które nic nie wnoszą, ale pytaj o wszystko swojego lekarza i położną. Zrozumiemy Twoje obawy i postaramy się je opanować.
Spotkania edukacyjne najlepiej rozpocząć już na początku ciąży, albo jeszcze wcześniej, by móc dobrze się do niej przygotować. Przebieg ciąży, ma wpływ na poród. Z kolei od tego jak przejdziesz moment rozwiązania zależy zdrowie Maluszka i to jak szybko wrócisz do pełni sił, bez powikłań. W trakcie spotkań z nami dowiesz się:
Ciąża
- jak przebiega ciąża (jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w Twoim organizmie)
- jak krok po kroku rozwija się dziecko
- jak dbać o higienę w ciąży
- jak się prawidłowo odżywiać
- jakie ćwiczenia możesz robić w ciąży
- jak łagodzić dolegliwości okresu ciąży
Poród
- jak przygotować się do szpitala przed porodem (co ze sobą zabrać)
- jakie są pierwsze syndromy porodu
- jakie są kolejne fazy porodu
- kiedy konieczne jest planowe i nagłe ciecie cesarskie i jaki ma przebieg
- jak postępować, jeśli termin porodu minął
- jak wygląda poród z osobą towarzyszącą
- jakie są metody łagodzenia bólu porodowego (korzyści i ryzyko)
Połóg
- jak dbać o siebie po porodzie
- jak radzić sobie z karmieniem piersią
- jak opiekować się Maleństwem w pierwszych dniach i miesiącach po rozwiązaniu
- jak radzić sobie z dolegliwościami po porodzie: wysiłkowym nietrzymaniem moczu, blizną krocza, zapaleniem piersi, rozstępami.
Podczas spotkań z położną poznasz także różne techniki relaksu i oddychania, które pomogą Ci radzić sobie z lękiem i bólem porodowym.
Zapamiętaj!
Każda kobieta w ciąży ma prawo samo stanowić o sobie. Jeśli nie ma przeciwskazań medycznych sama możesz więc zdecydować czy będziesz rodzić w szpitalu czy w domu pod opieką położnej.
Sama także możesz wybrać szpital, w którym na świat przyjdzie Twoje dziecko.